Rupee Indian India Money Bank Note

Na co nám postačí půjčka ve výši 5000 Kč

Máte pocit, že 5 000 je částka natolik nízká, že vůbec nestojí za to se takovouto půjčkou zabývat? Gratulujeme, patříte mezi ty šťastné nebo alespoň relativně šťastnější. Bohužel pro mnohé rodiny i jednotlivce v České republice je nečekaný výdaj v této výši ne-li přímo likvidační, tedy alespoň vysoce problematický.

Opožděné sociální dávky

V posledním roce se bohužel opakovaně stává, že se do finanční krize dostávají ti nejzranitelnější – lidé závislí na sociálních dávkách. Pro maminky, kterým nepřijde mateřská či rodičovský příspěvek, jehož výše často ani 5 000 korun nečiní, jde o přežití. Stát, který se o ně má postarat, je tak vlastně posílá do bludného kruhu dluhů. Zbývá jim však něco jiného? Děti musí jíst, nájem se platit musí.

Nečekané výdaje

I tam, kde běžné přežití za standardních okolností není v ohrožení, může dojít ke krizové situaci. Našetřeno má málokdo, na to většinou nezbývá, stačí pak pokažený elektrospotřebič nebo nečekaně vysoký účet za energie nebo telefon a problém je na světě. Ano, na doplatek za elektřinu nebo opravu pračky vám zřejmě bude půjčka ve výši 5 000 stačit.

Finanční hazardéři

Do této skupiny patří v prvé řadě ti, kdo si půjčují na vánoční dárky nebo dovolenou. Za 5 000 sice zahraniční dovolenou pro rodinu nepořídíte, romantický víkend ve dvou však možná ano. Dobře zvažte, zda je opravdu tak důležitý, že se to skutečně vyplatí.

Absolutními kamikadze jsou však lidé, kteří si půjčují prostě proto, že je to možné. Ať již z naprosté nerozvážnosti nebo důvodu ještě smutnějšího – říkává se mu závislost. Takovíto jedinci použijí peníze z půjčky asi tak stejně užitečně, jako kdyby je přímo hodili do kanálu – za drogy nebo automaty. Bohužel, právě na hlouposti či neštěstí těchto lidí a jejich rodin mnohé finanční společnosti bohatnou.