Rupee Indian India Money Bank Note

Jaká rizika může přinášet půjčka pro lidi v insolvenci?

Půjčit si dnes může každý, jelikož úvěrových produktů je na několik desítek a poskytovatelů na několik stovek. Mimo klasických možností, kam se řadí bankovní a nebankovní půjčka jsou tu také ty specifické. Mezi ty se řadí zcela určitě půjčka pro lidi v insolvenci. Podívejme se proto hlavně na její základní charakteristiku spojenou s tím, jaká konkrétní rizika může tento úvěrový produkt přinášet každému, kdo o něho projeví zájem.

Čím je půjčka pro lidi v insolvenci charakteristická?

Nejprve několik základních informací, které se k této půjčce vážou. Obecně bychom ji mohli zařadit do segmentu půjček, které jsou určeny primárně pro problémové klienty. Tedy hlavně takové, kteří měli problémy v minulosti, ale mají je i nyní. Zvláště s ohledem na to, že požádali o oddlužení a aktuálně splácí své závazky. Tím jsou pro poskytovatele rizikovým klientem. To se projevuje právě na vlastnostech i možnostech této konkrétní půjčky.

Pozor na vysoké úroky

Hlavním problémem, který mají jak běžné půjčky pro problémové klienty a má ho také půjčka pro lidi v insolvenci, je vysoký úrok. Zde tedy počítejte s tím, že nebude výjimkou, pokud půjčenou částku minimálně jednou přeplatíte. Záleží hlavně na délce splácení. Čím déle budete své závazky hradit, tím více můžete přeplatit. Na druhou stranu tím méně můžete zatížit svůj rodinný rozpočet, což je také poměrně zajímavé plus, na které bychom neměli zapomínat.

Může být potřeba nemovitost

Podobně jako u půjček na exekuci, i půjčka pro lidi v insolvenci může vyžadovat ručení konkrétní nemovitostí. Pokud ji mít nebudete, může to být problém. Zde však vychází řada poskytovatelů vstříc v tom, že umožní ručit téměř jakýmkoliv nemovitým majetkem. Mezi hlavní možnosti se řadí?

  • Domy a byty i rekreační objekty
  • Pozemky různých typů
  • Výrobní, nebo průmyslové objekty

Pozor na problémy způsobené nesplácením

Nezapomínejte také na to, že jste sami problémovým klientem a právě vaše nehrazení závazky byly důvodem, proč jste si požádali o insolvenci. Na to je rozhodně dobré myslet. Daná situace se totiž může opakovat. Nejenom, že se dostanete do problémů s věřiteli a exekutory, ale můžete přestat splácet v rámci svého kalendáře, který byl v žádosti o insolvenci navrhnut. To vše může dojít až do bodu, kdy bude insolvence zrušena, a vy se dostáváte do situace, kdy musíte čelit opět věřitelům a exekutorům.

Jsou i světlé výjimky

Na druhou stranu mohou existovat i možnosti, které nemusí být tak negativní, jak jsme uváděli. Příkladem je segment mikropůjček. Zde můžeme citovat z jednoho z mnoha finančních webů, kde je uvedeno: „Půjčka v insolvenci je často poskytována nebankovními společnostmi v nízkých výších. Část nebankovních společností poskytuje tyto půjčky pouze v rozmezí 3000 Kč až 6000 Kč. Pak jsou tady i další nebankovní společnosti, které je pak poskytují od zhruba 7000 Kč do těch 9500 Kč. Najde se pak i pár nebankovních společností, které poskytují takové půjčky až do výše 15 tisíc.“